W zawieszeniu (1986)

Marcel Wysocki jest byłym oficerem Armii Krajowej skazanym niesłusznie w roku 1949 na karę śmierci. Anna Mroczyńska mieszka w Legnicy, gdzie jest pielęgniarką w miejscowym szpitalu. Poznali się w czasie wojny, pokochali. Anna wie o aresztowaniu Marcela. Uparcie czeka na jego powrót.
Rok 1950. Marcel zdołał uciec z więzienia i zjawia się w Legnicy. Anna jest jego jedynym niespalonym kontaktem.
Przedzierając się przez Polskę na Ziemie Zachodnie, przekonał się, że Urząd Bezpieczeństwa dotarł już wcześniej do innych współtowarzyszy konspiracji. Może więc ukryć się tylko u niej. Anna konspiracyjnie przygotowuje mu kryjówkę w piwnicy domu, w którym mieszka. O obecności Marcela nie wie nawet jej matka.
Równolegle trwają poszukiwania Marcela przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Podejrzewają oni, że Wysocki mógł się ukryć w Legnicy. Konspiracja jest jednak bardzo szczelna.
W ukryciu odżywa miłość Marcela i Anny. On będzie bezterminowo - tak sądzą, nie spodziewając się wydarzeń politycznych, które odmienią także ich los - tkwił w piwnicy. Ona robi wszystko, żeby wytrzymał, pomaga mu fizycznie i psychicznie. Sama także wykazuje hart ducha. Sytuacja jest podwójnie ciężka, ponieważ nie widać celu i kresu jego ukrywania się. Marcelowi zdarzają się sytuacje załamania, pogrąża się w depresji. Anna okazuje się wtedy mocniejsza.
Dramat rozgrywający się w piwnicy ma także odbicia zewnętrzne. Podejrzenia o obecności kogoś obcego w domu powzięła matka Anny. Ona jedna odkrywa jego istnienie i zamienia z nim kilka słów. Obecność Marcela odkrywa także sublokator - człowiek, który na pewno nie zachowałby tajemnicy. Nowym elementem komplikującym sytuację jest ciąża Anny i decyzja, że urodzi dziecko. Marcel będzie je oglądać tylko przez okienko piwnicy.
Anną jest zainteresowany pracujący z nią w szpitalu doktor Ruczyński. Jest to powodem plotek, które nasilają się w czasie ciąży Anny. Ruczyński deklaruje gotowość ożenku z pielęgniarką i dania dziecku swego nazwiska. Wtedy dowiaduje się od Anny, że dziecko ma ojca. Z pomocy doktora przyjdzie Annie skorzystać w czasie choroby Marcela. Wizyta Ruczyńskiego w piwnicy i wyniesiona ze szpitala penicylina uratują ukrywającemu się życie.
Mijają lata, dziecko rośnie... Zagęszcza się studium człowieka w ukryciu i studium miłości dwóch osób skazanych na siebie. Komunikaty radiowe przynoszą wiadomości: najpierw o śmierci Stalina, później o wypadkach czerwcowych 1956 roku w Poznaniu. Dramatyczna okoliczność sprawia, że Marcel wychodzi ze swej kryjówki. Zostaje aresztowany. Ale zmieniła się sytuacja polityczna. Zrewidowany zostaje także wyrok wydany na niego przed laty.


A↗
B↴Produkcja: 1986
Premiera: 19 październik 1987

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Anna Mroczyńska
Marcel Wysocki
Maria, matka Anny
doktor Ruczyński
porucznik UB poszukujący Marcela
pielęgniarka Fela, przyjaciółka Anny
Wicia, córeczka Anny i Marcela
Wincenty Wysocki, wuj Marcela
Jadwiga, żona Wincentego
kierowca ciężarówki podwożący Marcela do Malczyc
kapitan UB komunikujący Marcelowi wiadomość o rewizji procesu
ksiądz Kambroń, kuzyn Wysockich
współlokator Anny
człowiek w prochowcu goniący Marcela
Krystyna, siostra Anny
akuszerka Hela
kapral
tajniak
cywil
sąsiad Anny; nie występuje w czołówce
i inniIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.190329

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz